Results for the December CSCL

played at Lake High School

on January 18, 2014

 

USCF CROSSTABLES: http://www.uschess.org/msa/XtblMain.php?201401182132-12549930

 

K-12 Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Fabian, Mitchell          Hoover 1602  4.0  W31  W9   W6   W7
    2 Glocar, Anton             STEMHS 1509  4.0  W30  W14  W16  W5
    3 Zutali, Nelson            Lehman 1187  4.0  W40  W41  W28  W20

    4 Lai, Jasen                SolonM 1563  3.5  W32  D28  W21  W15
    5 Tsai, Ryan                JackHS 1827  3.0  W22  W19  W8   L2
    6 Dent, Peter               JackHS 1192  3.0  W37  W10  L1   W14
    7 Berry, Christopher        CVCA   1135  3.0  W12  W24  W15  L1
    8 Pratt, Anthony            Hoover 1281  3.0  W11  W25  L5   W17
    9 Delahanty, Conner         LakeHS       3.0  W17  L1   W22  W21
   10 George, Samuel            STEMHS  766  3.0  W29  L6   W23  W19
   11 Courtemanche, Charles     WoostH  831  3.0  L8   W36  W27  W16
   12 Hashem, Brenden           WoostH  412  2.5  L7   W29  D18  W28
   13 Nunez, Kermin             STEMHS  345  2.5  L14  W31  W24  D18
   14 Griffin, Matthew          Hoover  952  2.0  W13  L2   W25  L6
   15 Keuchel, Destynn          HudsoM 1458  2.0  W26  W18  L7   L4
   16 Griswold, Sean            Hoover 1227  2.0  W34  W20  L2   L11
   17 Headley, Thomas           ManchH  880  2.0  L9   W34  W26  L8
   18 Cook, Thomas              EastCH  801  2.0  W41  L15  D12  D13
   19 Stermer, Connor           WoostH 1010  2.0  W33  L5   W32  L10
   20 Brittingham, Kyle         JackHS  776  2.0  W23  L16  W40  L3
   21 Snyder, William           WoostH 1128  2.0  W36  W40  L4   L9
   22 Ott, Timothy              Hoover  718  2.0  L5   W38  L9   W34
   23 Clevinger, Alex           LakeHS       2.0  L20  W30  L10  W32
   24 Knight, Bryar             EastCH  740  2.0  W35  L7   L13  W40
   25 Metz, Jared               Home    635  2.0  W39  L8   L14  W33
   26 Harper, Alicia            Roxbry  612  2.0  L15  W37  L17  W35
   27 Bullock, Jack             LakeMS  508  2.0  ---  -B-  L11  W31
   28 Cammel, Nick              Hoover  885  1.5  W38  D4   L3   L12
   29 McCain, Eddy              EastCH  719  1.5  L10  L12  W33  D30
   30 Hart, Jacob               Hoover  601  1.5  L2   L23  W38  D29
   31 Clark, Tristan            WoostH  716  1.0  L1   L13  W36  L27
   32 Griffin, James            Hoover  652  1.0  L4   W39  L19  L23
   33 Partridge, TJ             Hoover  263  1.0  L19  W35  L29  L25
   34 Cross, James              STEMHS  524  1.0  L16  L17  W41  L22
   35 Warden, Alysia Jerry      WoostH  771  1.0  L24  L33  W37  L26
   36 Rapsard, Kevin            JackHS  369  1.0  L21  L11  L31  W39
   37 Dyer, Noah                Hoover  496  1.0  L6   L26  L35  W41
   38 Bragg, Ty                 LakeHS  203  1.0  L28  L22  L30  -B-
   39 Turner, Selena            STEMHS  200  1.0  L25  L32  -B-  L36
   40 Heisler, Analicia         STEMHS  421  0.0  L3   L21  L20  L24
   41 Brott, Adam               LakeHS       0.0  L18  L3   L34  L37

 

K-12 Team Results
Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 STEMHS Stem High School, Akron, OH (6)        9.5   24.0   22.5   63.5   36.0
  2 Hoover Hoover High School, North Canto (10)   9.0   31.5   24.0   79.5   43.0
  3 JackHS Jackson High School, Massillon, (4)    8.0   29.0   23.0   73.0   30.0
  4 WoostH Wooster High School, Wooster, O (6)    7.5   24.0   17.0   63.5   22.0
  5 LakeHS Lake High School, Uniontown, OH (4)    6.0   22.5   11.0   56.5   17.0
  6 EastCH East Canton High School, East C (3)    5.5   21.5   13.0   51.5   10.5


K-8 Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Lohr, Jeremy              STEM    918  4.0  W16  W11  W8   W5
    2 Cook, Andrew              CVCA    912  4.0  W39  W14  W6   W7
    3 Campanaro, Sam            NCanto  876  4.0  W27  W25  W24  W13

    4 Paliyannis, Stratos       JackMS  560  3.5  W48  D13  W18  W15
    5 Mulqueen, Mitchell        LakeCC  779  3.0  W23  W37  W9   L1
    6 Evans, Liam               NCanto  729  3.0  W42  W12  L2   W26
    7 Berni, Victor             JackMS  988  3.0  W33  W30  W22  L2
    8 Ali, Faheem               JackMS  867  3.0  W49  W26  L1   W24
    9 Cunningham, Tess          NCanto  868  3.0  W20  W21  L5   W25
   10 Chmura, Maximilian        STEM    512  3.0  W45  W17  L13  W22
   11 Headley, Joseph           StPetr  641  3.0  W50  L1   W40  W20
   12 Duff, Graham Alexander    LakeCC  955  3.0  W35  L6   W39  W21
   13 Klatt, Joshua             LakeCC  744  2.5  W40  D4   W10  L3
   14 Schick, Nadiea            NCanto  678  2.5  W32  L2   W27  D16
   15 Keating, Tyler            Edgewo  655  2.5  D36  W28  W19  L4
   16 Kincaid, Jeremiah         JackMS  456  2.5  L1   W43  W45  D14
   17 Ekmark, Everett           NCanto  780  2.5  D38  L10  W36  W23
   18 Grossi, Rocco             Edison  718  2.5  D41  W38  L4   W35
   19 Roberts, Kenny            LakeCC  513  2.5  D28  W36  L15  W37
   20 Slabaugh, Grant           Excel   389  2.0  L9   W31  W30  L11
   21 DeLuca, Alex              STEM    610  2.0  W34  L9   W42  L12
   22 Hursh, Alexa              NCanto  847  2.0  W51  W29  L7   L10
   23 Beswetherick, Sam         STEM    289  2.0  L5   W47  W29  L17
   24 Deack, Nick               AllncM  574  2.0  W46  W41  L3   L8
   25 Dent, William             JackMS  577  2.0  W44  L3   W48  L9
   26 Kinkade, Damion           AllncM  533  2.0  W47  L8   W44  L6
   27 Sherock, Zack             JackMS  408  2.0  L3   W50  L14  W44
   28 Anderson, William         STEM    484  2.0  D19  L15  D41  W43
   29 Miller, Maya              DiscMt  577  2.0  W31  L22  L23  W42
   30 Annamreddi, Chaitanya     ReverM  661  2.0  W43  L7   L20  W40
   31 Ryan, Dillon              JackMS  173  2.0  L29  L20  -B-  W46
   32 Annamreddi, Aditya        ReverM  223  2.0  L14  L35  W47  W39
   33 Rathbun, Ben              NCanto  441  2.0  L7   L40  W50  W45
   34 Macerol, Matthew          LakeCC  181  2.0  L21  L39  W51  W41
   35 Werstler, Matthew         JackMS  470  1.5  L12  W32  D37  L18
   36 Burns, Kent               JackMS  206  1.5  D15  L19  L17  W51
   37 Dosa, Robbie              AllncM       1.5  -B-  L5   D35  L19
   38 Snyder, Margaret          Edgewo  319  1.5  D17  L18  L46  W48
   39 Lewis, Jude               STEM    414  1.0  L2   W34  L12  L32
   40 Ballard, Nathen           JackMS  243  1.0  L13  W33  L11  L30
   41 August, Hayden            NCanto  343  1.0  D18  L24  D28  L34
   42 Bailey, Cole              JackMS  235  1.0  L6   W46  L21  L29
   43 Derimiggio, Michael       NCanto  212  1.0  L30  L16  W49  L28
   44 Cammel, Brian             NCanto  122  1.0  L25  W49  L26  L27
   45 Israel, Gabriel           CVCA         1.0  L10  W51  L16  L33
   46 Johnson, Matthew          NCanto  528  1.0  L24  L42  W38  L31
   47 Tenney, John              NCanto  103  1.0  L26  L23  L32  -B-
   48 Lewis-Compher, Cole       NCanto  104  1.0  L4   -B-  L25  L38
   49 Murphy, Andrew            STEM    389  1.0  L8   L44  L43  W50
   50 Shelton, Michael          Lehman  187  0.0  L11  L27  L33  L49
   51 Conner, Julius            Lehman  384  0.0  L22  L45  L34  L36
 


K-8 Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 NCanto North Canton Middle School, Nor (13)  10.0   27.5   26.0   76.5   41.0
  2 JackMS Jackson Middle School, Massilli (11)   9.5   27.0   25.5   71.5   35.5
  3 STEM   National Inventors Hall of Fame (7)    9.0   28.5   24.0   73.0   40.0
  4 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (5)    8.5   29.0   23.5   77.5   32.5
  5 AllncM Alliance Middle School, Allianc (3)    5.5   23.5   17.0   61.0    8.5
  6 CVCA   Cuyahoga Valley Christian Acade (2)    5.0   17.0   13.0   43.0   19.0
  7 Edgewo Edgewood Middle School, Wooster (2)    4.0   16.0   10.0   36.5   14.0
  8 ReverM Revere Middle School, Richfield (2)    4.0   12.5    8.0   32.5    7.0
  9 Lehman Lehman Middle School, Canton, O (2)    0.0   14.5    0.0   31.0    0.0



K-5 Rated Crosstable

No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Paz, William              OrchaH  577  3.5  W15  D2   W5   W3
    2 Green, Aidan              LakeCC  751  3.5  W14  D1   W6   W7

    3 Duff, Elijah              LakeCC  697  3.0  W7   W12  W4   L1
    4 Zollinger, Nathan         OrchaH  769  2.5  W8   D5   L3   W11
    5 Miller, Rowan             DiscMt  551  2.5  W9   D4   L1   W10
    6 Shimek, Michael           OrchaH  488  2.5  -H-  W13  L2   W8
    7 Eynon, Drew               OrchaH  431  2.0  L3   W15  W10  L2
    8 Bagley, Hemma Svasti      DiscMt  425  2.0  L4   W9   W14  L6
    9 Ekmark, Elissa            OrchaH  128  2.0  L5   L8   -B-  W13
   10 Gross, Anthony            OrchaH  445  1.5  -H-  W11  L7   L5
   11 Bachman, Aaron            HudsoM  610  1.5  -H-  L10  W12  L4
   12 Mizner, Matt              OrchaH  917  1.5  -H-  L3   L11  W14
   13 Ware, Tanner              OrchaH  443  1.5  -H-  L6   W15  L9
   14 Costello, Atty            OrchaH  124  1.0  L2   -B-  L8   L12
   15 Slabaugh, Jackson         Excel        1.0  L1   L7   L13  -B-
 



K-5 Rated Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (9)    8.5   25.5   20.5   65.0   32.0
  2 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (2)    6.5   18.0   17.5   43.5   25.5
  3 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (2)    4.5   16.0   11.5   37.5   12.5

 

K-6 Non-Rated Crosstable

No.             Name            Team   Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Smyers, Seth              LakeCC  4.0  W14  W26  W9   W4
    2 Radonjich, Milan          STEM    4.0  W27  W10  W15  W8

    3 Hoxworth, Tyler           STEM    3.5  D8   W27  W25  W12
    4 Remedios, Xavier          STEM    3.0  W31  W6   W5   L1
    5 Scott, Mia                DiscMt  3.0  W19  W11  L4   W15
    6 Wang, Henry               RockHl  3.0  W32  L4   W17  W14
    7 Scott, Andrew             DiscMt  3.0  W28  L9   W26  W16
    8 Frank, Hunter             RockHl  2.5  D3   W22  W13  L2
    9 Glass, Trey               AllncM  2.5  W24  W7   L1   D18
   10 Fagan, Michael            RockHl  2.5  W16  L2   W20  D11
   11 Kincaid, Donovan          Sauder  2.5  W18  L5   W24  D10
   12 Phillips, Connor          RockHl  2.5  W29  D13  W23  L3
   13 Muthigi, Pramod           FtIsla  2.5  W30  D12  L8   W25
   14 Kelly, Sean               AllncM  2.0  L1   W30  W19  L6
   15 Brunner, Jake             RockHl  2.0  W33  W17  L2   L5
   16 Jayewardene, Shanaya      CopFai  2.0  L10  W32  W21  L7
   17 Scott, Rylee              AllncM  2.0  W20  L15  L6   W23
   18 Myers, Emmanuel           STEM    2.0  L11  D24  W34  D9
   19 Brunoni, Gage             RockHl  2.0  L5   W28  L14  W29
   20 Smith, Ilyana             HudsoM  2.0  L17  W29  L10  W26
   21 Shafer, Steven            CHCS    2.0  L23  W33  L16  W28
   22 Kuhl, Riley               STEM    2.0  L26  L8   W31  W27
   23 Heisler, Martin           STEM    1.5  W21  D25  L12  L17
   24 Stoltzfus, Abbegael       LakeCC  1.5  L9   D18  L11  W31
   25 Penturf, Jack             RockHl  1.5  W34  D23  L3   L13
   26 Lucak, Emily              CHCS    1.0  W22  L1   L7   L20
   27 Jones, Claire             RockHl  1.0  L2   L3   W33  L22
   28 Crom, ShiAnn              Parkwy  1.0  L7   L19  W30  L21
   29 Bartley, Kaela            LakeCC  1.0  L12  L20  W32  L19
   30 Robinson, Elena           LakeCC  1.0  L13  L14  L28  W34
   31 Boyd, Karyn               RockHl  0.5  L4   D34  L22  L24
   32 Winer, Mary Catherine     STEM    0.5  L6   L16  L29  D33
   33 Bartley, Kyrsten          LakeCC  0.5  L15  L21  L27  D32
   34 Bartley, Christopher      LakeCC  0.5  L25  D31  L18  L30
 

 

K-6 Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 STEM   National Inventors Hall of Fame (7)   10.5   26.0   27.0   71.0   41.5
  2 RockHl Rockhill Elementary, Alliance,  (9)    8.0   30.0   20.5   72.5   32.0
  3 AllncM Alliance Middle School, Allianc (3)    6.5   29.0   17.5   69.0   24.0
  4 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (6)    6.5   23.0   14.5   61.0   21.0
  5 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (2)    6.0   16.0   15.0   45.0   21.0
  6 CHCS   Chapel Hill Christian School, A (2)    3.0   16.0    8.0   37.0    7.0


 

K-4 Non-Rated Crosstable

 No.             Name            Team   Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Medapti, Abhinav          FtIsla  4.0  W31  W6   W14  W4
    2 Hodges, Alaiah            DiscMt  4.0  W23  W13  W16  W5

    3 Henne, Cade               OrchaH  3.5  -H-  W24  W12  W16
    4 Schick, Aarika            OrchaH  3.0  W8   W18  W7   L1
    5 Vaden, Justin             HudsoM  3.0  W19  W10  W11  L2
    6 Sun, Kevin                RockHl  3.0  W15  L1   W28  W20
    7 Rowley, Odin              RockHl  3.0  W35  W9   L4   W14
    8 Cull, David               Sauder  3.0  L4   W26  W19  W21
    9 Foss, MacKenzie           OrchaH  3.0  W36  L7   W22  W15
   10 Cooper, Carli             RockHl  3.0  W25  L5   W30  W17
   11 Peloso, Dakota            RockHl  3.0  W26  W28  L5   W25
   12 Skeens, McKenna           Parkwy  2.5  D17  W34  L3   W23
   13 Murry, Nicholas           Suffld  2.5  D24  L2   W34  W28
   14 Carnes, Isaiah            Nrthsd  2.0  W33  W20  L1   L7
   15 George, Olivia            Nrthsd  2.0  L6   W32  W18  L9
   16 Yadama, Suhaan            FtIsla  2.0  W29  W30  L2   L3
   17 Dyavanapali, Nidhi        DiscMt  2.0  D12  W27  D21  L10
   18 Wood, Ian                 RockHl  2.0  W22  L4   L15  W29
   19 Beckley, Carter           Home    2.0  L5   W29  L8   W30
   20 Williams, Dillon          Suffld  2.0  W27  L14  W24  L6
   21 Thomas, Rylan             RockHl  2.0  D34  W31  D17  L8
   22 Cull, Sara                Sauder  2.0  L18  W35  L9   W32
   23 Richmond, Emilee          Nrthsd  1.5  L2   W36  D25  L12
   24 Dennison, Serenity        Nrthsd  1.5  D13  L3   L20  W34
   25 Hatcher, Xnai             Parkwy  1.5  L10  W33  D23  L11
   26 Lee, Bryce                Nrthsd  1.5  L11  L8   W35  D27
   27 Wooten, Briana            RockHl  1.5  L20  L17  W31  D26
   28 Yadama, Sahiti            FtIsla  1.0  W32  L11  L6   L13
   29 Mendis, Ravinda           DiscMt  1.0  L16  L19  W33  L18
   30 Pierpont, Nolan           OrchaH  1.0  -B-  L16  L10  L19
   31 Stoltzfus, Emmeline       LakeCC  1.0  L1   L21  L27  W35
   32 Wang, Kelly               RockHl  1.0  L28  L15  -B-  L22
   33 Yadati, Anika             HudsoM  1.0  L14  L25  L29  -B-
   34 Knapik, Franky            Nrthsd  0.5  D21  L12  L13  L24
   35 Foss, Sydney              OrchaH  0.0  L7   L22  L26  L31
   36 Griswold, Shannon         Green   0.0  L9   L23  ---  ---
 


K-4 Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (5)    9.5   26.0   23.5   62.0   38.0
  2 RockHl Rockhill Elementary, Alliance,  (8)    9.0   24.0   23.0   67.5   28.0
  3 FtIsla Fort Island, Copley, OH (3)            7.0   27.0   21.0   67.5   22.0
  4 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (3)    7.0   24.5   18.0   62.5   26.5
  5 Nrthsd Northside Elementary, Alliance, (6)    5.5   27.0   16.0   64.0   13.5
  6 Sauder Sauder Elementary, Massillon, O (2)    5.0   14.0   10.0   34.5   12.0
  7 Suffld Suffield Elementary (2)                             4.5   15.0   11.0   38.5   10.5
  8 HudsoM Hudson Montessori, Hudson, OH (2)      4.0   16.5    9.0   42.0   16.0
  9 Parkwy Parkway Elementary, Alliance, O (2)    4.0   15.5   10.0   38.5    8.5
 


K-2 Non-Rated Crosstable

 No.             Name            Team   Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Hervey, Cameron           Watson  4.0  W11  W20  W2   W3
    2 Paz, Henry                Clear   3.0  W19  W8   L1   W9
    3 Smith, Nik                HudsoM  3.0  W13  W12  W16  L1
    4 Zepp, Evan                Clear   3.0  L10  W21  W15  W5
    5 Kunduru, Abhay            DiscMt  2.5  D9   W6   W7   L4
    6 Leksan, Alexander         Clear   2.5  D7   L5   W18  W10
    7 Jarvis, Francis           Clear   2.5  D6   W17  L5   W16
    8 Bailey, Caden             LakeCa  2.5  W17  L2   D13  W19
    9 Fryer, Brock              Clear   2.0  D5   W10  D12  L2
   10 Al-Amin, Azekiel          DiscMt  2.0  W4   L9   W20  L6
   11 Gaskell, Jackson          Clear   2.0  L1   -B-  D14  D13
   12 Leisure, Jazmin           Clear   2.0  W21  L3   D9   D14
   13 Imhoff, Sophie            Clear   2.0  L3   W19  D8   D11
   14 Green, Ryan               LakeCC  2.0  D16  D15  D11  D12
   15 Hustead, Nicole           Clear   2.0  D18  D14  L4   W20
   16 Matheny, Brooklyn         Clear   1.5  D14  W18  L3   L7
   17 Hustead, Anthony          Clear   1.5  L8   L7   W21  D18
   18 Stoltzfus, Cammilla       LakeCC  1.0  D15  L16  L6   D17
   19 Anderson, Seth            Clear   1.0  L2   L13  -B-  L8
   20 Melin, Kenneth            Clear   1.0  -X-  L1   L10  L15
   21 Duff, Grace               LakeCC  1.0  L12  L4   L17  -B-


K-2 Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 Clear  Clearmount Elementary, N. Canto (13)   8.5   24.0   20.0   60.0   28.5
  2 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (2)    4.5   18.0   13.0   43.0   19.0
  3 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (3)    4.0   21.0    7.5   49.5   10.5