Results for the December CSCL

played at Timken High School

on December 7, 2013

 

USCF CROSSTABLES: http://www.uschess.org/msa/XtblMain.php?201312078402-13524338

 

K-12 Crosstable



 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Tsai, Ryan                JackHS 1769  4.0 W15   W6   W8   W3
    2 Glocar, Anton             STEMHS 1381  4.0 W18  W22   W5   W4
    3 Duff, Andrew              LakeCC 1270  3.0 W17  W20   W9   L1
    4 Griswold, Sean            Hoover 1269  3.0 W27   W7  W14   L2
    5 Snyder, William           WoostH 1125  3.0 W29  W10   L2  W18
    6 Berry, Christopher        CVCA   1039  3.0 W23   L1  W21  W17
    7 Stermer, Connor           WoostH  989  3.0 W16   L4  W19  W11
    8 Zutali, Nelson            Lehman 1176  3.0 W28  W19   L1  W14
    9 Pratt, Anthony            Hoover 1098  3.0 W30  W12   L3  W15
   10 Headley, Thomas           ManchH  850  3.0 W25   L5  W28  W16
   11 Grammenidis, Evan         Hoover  789  3.0 -B-  W37  W29   L7
   12 Courtemanche, Charles     WoostH  868  2.5 W24   L9  D27  W32
   13 Cook, Thomas              EastCH  839  2.5 D37  L14  W38  W27
   14 Warden, Alysia Jerry      WoostH  808  2.0 W33  W13   L4   L8
   15 George, Samuel            STEMHS  748  2.0  L1  W39  W23   L9
   16 McCain, Eddy              EastCH  656  2.0  L7  W35  W20  L10
   17 Clark, Tristan            WoostH  706  2.0  L3  W31  W22   L6
   18 Ott, Timothy              Hoover  708  2.0  L2  W36  W34   L5
   19 Griffin, James            Hoover  647  2.0 -X-   L8   L7  W35
   20 Cammel, Nick              Hoover  925  2.0 W31   L3  L16  W34
   21 Mizner, Matt              OrchaH  965  2.0 -H-  W32   L6  D24
   22 Griffin, Matthew          Hoover  993  2.0 W38   L2  L17  W30
   23 Hart, Jacob               Hoover  507  2.0  L6  W30  L15  W28
   24 Knight, Bryar             EastCH  771  2.0 L12  D38  W37  D21
   25 Heisler, Analicia         STEMHS  309  2.0 L10  L27  W39  W38
   26 Mann, Anthony             Timken       2.0 ---  L28  W33  W29
   27 Sutter, Jonah             Excel   682  1.5  L4  W25  D12  L13
   28 Smith, Alexander          STEMHS  623  1.0  L8  W26  L10  L23
   29 Cross, James              STEMHS  596  1.0  L5  W33  L11  L26
   30 Bullock, Jack             LakeMS  583  1.0  L9  L23  W40  L22
   31 Rapsard, Kevin            JackHS  401  1.0 L20  L17  L35  W39
   32 Turner, Selena            STEMHS  101  1.0 -N-  L21  W36  L12
   33 Partridge, TJ             Hoover  269  1.0 L14  L29  L26  W40
   34 Watson, Christian         McKinl       1.0 ---  W40  L18  L20
   35 Jones, Steven             Timken       1.0 ---  L16  W31  L19
   36 Parker, Zavier            Timken       1.0 ---  L18  L32  W37
   37 Hasso, Luke               ManchH  282  0.5 D13  L11  L24  L36
   38 Hashem, Brenden           WoostH  431  0.5 L22  D24  L13  L25
   39 Parker, Jade              Timken       0.0 ---  L15  L25  L31
   40 Carson, Phoenix           Timken       0.0 ---  L34  L30  L33


K-12 Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 Hoover Hoover High School, North Canto (9)    9.0   23.5   25.0   62.0   27.0
  2 WoostH Wooster High School, Wooster, O (6)    8.5   27.0   21.0   69.0   32.5
  3 STEMHS Stem High School, Akron, OH (6)        8.0   25.0   18.0   61.5   27.0
  4 EastCH East Canton High School, East C (3)    6.5   19.5   14.0   50.0   15.0
  5 JackHS Jackson High School, Massillon, (2)    5.0   17.0   11.0   41.0   23.0
  6 Timken Timken High School, Canton, OH (5)     4.0   11.5    6.0   26.0    7.0
  7 ManchH Manchester High School, New Fra (2)    3.5   16.5    9.0   37.0   12.5

 

K-8 Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Berni, Victor             JackMS  908  4.0 W24  W10   W8   W7
    2 Lohr, Jeremy              STEM    815  4.0 W31  W32   W9   W5

    3 Ali, Faheem               JackMS  827  3.5 D16  W17  W15   W6
    4 Evans, Liam               NCanto  702  3.5 W43  D15  W16  W23
    5 Campanaro, Sam            NCanto  877  3.0 W28  W12  W13   L2
    6 Veselinov, Stevan         STEM    575  3.0 W22  W37  W11   L3
    7 Ekmark, Everett           NCanto  614  3.0 W19  W23  W18   L1
    8 Mulqueen, Mitchell        LakeCC  709  3.0 W35  W25   L1  W21
    9 Sutter, Benjamin          Excel   644  3.0 W45  W20   L2  W17
   10 Headley, Joseph           StPetr  601  3.0 W46   L1  W31  W22
   11 Klatt, Joshua             LakeCC  743  3.0 W40  W21   L6  W24
   12 DeLuca, Alex              STEM    601  3.0 W33   L5  W36  W20
   13 Cheng, David              Edgewo  677  3.0 W36  W38   L5  W19
   14 Pea, Liam Conner          Edgewo  475  3.0 L17  W39  W38  W18
   15 Miller, Maya              DiscMt  438  2.5 W26   D4   L3  W34
   16 Chmura, Maximilian        STEM    436  2.5  D3  -X-   L4  W33
   17 Annamreddi, Chaitanya     ReverM       2.0 W14   L3  W26   L9
   18 Grossi, Rocco             Edison  781  2.0 W34  W29   L7  L14
   19 Murphy, Andrew            STEM    107  2.0  L7  W28  W32  L13
   20 Paliyannis, Stratos       JackMS  567  2.0 W41   L9  W25  L12
   21 Anderson, William         STEM    458  2.0 W39  L11  W27   L8
   22 Johnson, Matthew          NCanto       2.0  L6  W47  W29  L10
   23 Duff, Graham Alexander    LakeCC 1065  2.0 W42   L7  W41   L4
   24 Thompson, Jeremiah        AllncM  383  2.0  L1  W46  W37  L11
   25 Rathbun, Ben              NCanto  427  2.0 W27   L8  L20  W39
   26 Slabaugh, Grant           Excel   418  2.0 L15  W43  L17  W38
   27 Conner, Julius            Lehman       2.0 L25  W40  L21  W41
   28 Sherock, Zack             JackMS  352  2.0  L5  L19  W45  W37
   29 Nguyen, Brian             Edgewo  471  2.0 W44  L18  L22  W36
   30 Annamreddi, Aditya        ReverM       2.0 L32  L31  W40  W42
   31 August, Hayden            NCanto  291  1.5  L2  W30  L10  D32
   32 Werstler, Matthew         JackMS  525  1.5 W30   L2  L19  D31
   33 Macerol, Matthew          LakeCC  103  1.5 L12  D35  W44  L16
   34 Ballard, Nathen           JackMS  233  1.5 L18  D44  W35  L15
   35 Douglass, Lucas           NCanto  308  1.5  L8  D33  L34  W44
   36 Derimiggio, Michael       NCanto  136  1.0 L13  W42  L12  L29
   37 Schick, Nadiea            NCanto  804  1.0 W47   L6  L24  L28
   38 Groff, Cory               JackMS  101  1.0 -B-  L13  L14  L26
   39 Burns, Kent               JackMS  204  1.0 L21  L14  W46  L25
   40 Nixon, David              NCanto  215  1.0 L11  L27  L30  W45
   41 Lewis, Jude               STEM    387  1.0 L20  W45  L23  L27
   42 Snyder, Margaret          Edgewo  386  1.0 L23  L36  W43  L30
   43 Ryan, Dillon              JackMS  191  1.0  L4  L26  L42  W46
   44 Tenney, John              NCanto       0.5 L29  D34  L33  L35
   45 Cammel, Brian             NCanto  121  0.0  L9  L41  L28  L40
   46 Lewis-Compher, Cole       NCanto  103  0.0 L10  L24  L39  L43
   47 Bailey, Cole              JackMS  270  0.0 L37  L22  ---  ---

 

K-8 Team Results


Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 STEM   National Inventors Hall of Fame (7)   10.0   26.0   26.0   71.5   39.0
  2 NCanto North Canton Middle School, Nor (13)   9.5   29.5   26.5   74.5   40.5
  3 JackMS Jackson Middle School, Massilli (10)   9.5   29.5   24.0   78.5   45.0
  4 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (4)    8.0   26.0   22.0   67.0   25.0
  5 Edgewo Edgewood Middle School, Wooster (4)    8.0   17.5   19.0   54.5   17.0
  6 Excel  Excel Homeschool (2)                   5.0   14.0   12.0   38.5   11.0
  7 ReverM Revere Middle School, Richfield (2)    4.0   16.5    9.0   37.0   14.0



K-5 Rated Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Zollinger, Nathan         OrchaH  601  4.0 -B-  W10   W9   W2
    2 Duff, Elijah              LakeCC  642  3.0 W12   W9   W3   L1
    3 Green, Aidan              LakeCC  760  3.0 W11   W5   L2   W7
    4 Shimek, Michael           OrchaH  392  3.0 -H-  -H-   W5   W8
    5 Miller, Rowan             DiscMt       2.0  W6   L3   L4   W9
    6 Paz, William              OrchaH  615  2.0  L5  W11   L7  W10
    7 Gross, Anthony            OrchaH  396  2.0 -H-  -H-   W6   L3
    8 Ware, Tanner              OrchaH  484  2.0 -H-  -H-  W12   L4
    9 Eynon, Drew               OrchaH  428  1.0 W10   L2   L1   L5
   10 Bachman, Aaron            HudsoM  687  1.0  L9   L1  W11   L6
   11 Bagley, Hemma Svasti      DiscMt       1.0  L3   L6  L10  W12
   12 Ekmark, Elissa            OrchaH  195  1.0  L2  -B-   L8  L11



K-5 Rated Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (7)    9.0   15.0   18.5   37.0   22.0

  2 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (2)    6.0   16.0   17.0   42.5   19.0
  3 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (2)    3.0   15.5    6.0   37.5    7.0

 

K-6 Non-Rated Crosstable

No.            Name             Team  Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Slabaugh, Jackson         Excel   4.0 W17   W6   W7   W5
    2 Beswetherick, Sam         STEM    4.0 W26  W25   W9   W7

    3 Glass, Trey               AllncM  3.5 W11   D4  W16  W10
    4 scott,andrew              DiscMT  3.5 W20   D3  W14   W8
    5 Kelly, Sean               AllncM  3.0 W24   W9   W8   L1
    6 Frank, Hunter             RockHl  3.0 W12   L1  W20  W21
    7 scott, mia joo            DiscMT  2.0 W25  W15   L1   L2
    8 Jayewardene, Shanaya      CopFai  2.0 W13  W22   L5   L4
    9 Penturf, Jack             RockHl  2.0 W21   L5   L2  W16
   10 Smith, Ilyana             HudsoM  2.0 L22  W24  W13   L3
   11 Brunoni, Gage             RockHl  2.0  L3  L20  W19  W12
   12 Radonjich, Milan          STEM    2.0  L6  W21  W18  L11
   13 Wang, Henry               RockHl  2.0  L8  W17  L10  W20
   14 Scott, Rylee              AllncM  2.0 D16  W19   L4  D17
   15 Fagan, Michael            RockHl  2.0 W23   L7  W22  ---
   16 Hoxworth, Tyler           STEM    1.5 D14  W18   L3   L9
   17 Myers, Emmanuel           STEM    1.5  L1  L13  W25  D14
   18 Brunner, Jake             RockHl  1.5 D19  L16  L12  W23
   19 Kuhl, Riley               STEM    1.5 D18  L14  L11  W25
   20 Remedios, Xavier          STEM    1.0  L4  W11   L6  L13
   21 Crom, ShiAnn              Parkwy  1.0  L9  L12  W23   L6
   22 Kurri, Viraaj             ReverM  1.0 W10   L8  L15  ---
   23 Heisler, Martin           STEM    1.0 L15  -B-  L21  L18
   24 Winer, Mary Catherine     STEM    1.0  L5  L10  -B-  ---
   25 Jones, Claire             RockHl  0.0  L7   L2  L17  L19
   26 Smyers, Seth              LakeCC  0.0  L2  ---  ---  ---

 

K-6 Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 AllncM Alliance Middle School, Allianc (3)    8.5   26.0   23.0   63.5   30.5
  2 STEM   National Inventors Hall of Fame (8)    7.5   22.0   20.0   49.0   21.0
  3 RockHl Rockhill Elementary, Alliance,  (7)    7.0   25.5   15.0   65.5   20.0
  4 DiscMT Discovery Montessori School, Ak (2)    5.5   19.0   15.5   50.0   18.5

 

K-4 Non-Rated Crosstable

 No.            Name             Team  Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Muthigi, Pramod           FtIsla  4.0 W10  W18   W4   W7
    2 Sun, Kevin                RockHl  3.5 W16  W19   D7   W8
    3 Henne,Cade                OrchaH  3.5 -H-  W23  W10  W11
    4 Pierpont, Nolan           OrchaH  3.0 W23  W12   L1  W14
    5 Rowley, Odin              RockHl  3.0  W6   L8  W12  W13
    6 Dennison, Serenity        Nrthsd  3.0  L5  W16  W18   W9
    7 Hodges, Alaiah            DiscMt  2.5 W22  W11   D2   L1
    8 Skeens, McKenna           Parkwy  2.5 -B-   W5   D9   L2
    9 Medapti, Abhinav          FtIsla  2.5 W13  W17   D8   L6
   10 Wang, Kelly               RockHl  2.0  L1  W22   L3  W19
   11 Wood, Ian                 RockHl  2.0 W20   L7  W17   L3
   12 Carnes, Isaiah            Nrthsd  2.0 W24   L4   L5  W21
   13 George, Olivia            Nrthsd  2.0  L9  W20  W21   L5
   14 Pasco, Tommy              Parkwy  2.0 L18  W15  W19   L4
   15 Yadama, Sahiti            FtIsla  2.0 L19  L14  W20  W18
   16 Cull, David               Sauder  1.5  L2   L6  W23  D17
   17 Lee, Bryce                Nrthsd  1.5 W21   L9  L11  D16
   18 Foss, MacKenzie           OrchaH  1.0 W14   L1   L6  L15
   19 Knapik, Franky            Nrthsd  1.0 W15   L2  L14  L10
   20 dyavanpalli, nidhi        DiscMT  1.0 L11  L13  L15  W24
   21 Foss, Sydney              OrchaH  1.0 L17  W24  L13  L12
   22 Cull, Sara                Sauder  1.0  L7  L10  D24  D23
   23 Thomas, Rylan             RockHl  0.5  L4   L3  L16  D22
   24 Griswold, Shannon         Green   0.5 L12  L21  D22  L20



K-4 Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 RockHl Rockhill Elementary, Alliance,  (5)    8.5   25.5   20.0   67.5   29.5
  2 FtIsla Fort Island, Copley, OH (3)            8.5   22.0   21.0   60.5   30.0
  3 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (4)    7.5   24.0   19.5   55.0   22.0
  4 Nrthsd Northside Elementary, Alliance, (5)    7.0   23.0   16.0   59.5   17.0
  5 Parkwy Parkway Elementary, Alliance, O (2)    4.5   16.0   12.0   43.0   14.5
  6 Sauder Sauder Elementary, Massillon, O (2)    2.5   14.0    4.0   33.5    3.5

 

K-2 Non-Rated Crosstable


 No.            Name             Team  Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Yadama, Suhaan            FtIsla  4.0 W19   W7   W3   W2
    2 Kunduru, Abhay            DiscMt  3.0  W4   W8  W13   L1
    3 Paz, Henry                Clear   3.0 W16   W9   L1  W11
    4 Leksan, Alexander         Clear   3.0  L2  W16  W17  W13
    5 Jarvis, Francis           Clear   3.0 D24  W12  W14   D6
    6 Zepp, Evan                Clear   3.0 D11  W24  W18   D5
    7 Fryer, Brock              Clear   3.0 W20   L1  W24  W15
    8 Hustead, Anthony          Clear   2.5 W22   L2  W21   D9
    9 Hernandez, Matthew        Clear   2.5 W25   L3  W20   D8
   10 Anderson, Seth            Clear   2.5 D12  L11  W25  W20
   11 Gaskell, Henry            Clear   2.0  D6  W10  D15   L3
   12 Hervey, Cameron           Watson  2.0 D10   L5  W19  D14
   13 Melin, Kenneth            Clear   2.0 W18  W21   L2   L4
   14 Busto, Ian                Clear   2.0 W17  D15   L5  D12
   15 Givens, Carter            Clear   2.0 -B-  D14  D11   L7
   16 Al-Amin, Azekiel          DiscMt  2.0  L3   L4  W22  W23
   17 Green, Ryan               LakeCC  2.0 L14  W22   L4  W21
   18 Imhoff, Sophie            Clear   2.0 L13  -B-   L6  W25
   19 Leisure, Jazmin           Clear   1.5  L1  D25  L12  W24
   20 Smith, Nick               HudsoM  1.0  L7  W23   L9  L10
   21 Gaskell, Jackson          Clear   1.0 W23  L13   L8  L17
   22 Matheny, Brooklyn         Clear   1.0  L8  L17  L16  -B-
   23 Hustead, Nicole           Clear   1.0 L21  L20  -B-  L16
   24 Duff, Grace               LakeCC  0.5  D5   L6   L7  L19
   25 Kuzmik, Iselena           HudsoM  0.5  L9  D19  L10  L18


 

K-2 Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 Clear  Clearmount Elementary, N. Canto (17)   9.0   27.0   21.5   68.5   36.5
  2 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (2)    5.0   18.5   12.0   44.5   17.0
  3 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (2)    2.5   17.0    6.0   40.5    6.0
  4 HudsoM Hudson Montessori, Hudson, OH (2)      1.5   16.5    4.5   36.5    2.5