Results for the November 2019 CSCL

played at St Joseph School

on November 2, 2019

 

USCF Results: http://www.uschess.org/msa/XtblMain.php?201911024252-12549930

 

K-12 Open Crosstable


 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Hart, Braeden             FireHS 2076  4.0  W13  W11  W6   W2
    2 Klatt, Joshua             LakeCC 1268  3.0  W8   W4   W7   L1
    3 Cao, Zechary              HawkBW 1113  3.0  L7   W9   W8   W6
    4 Zhang, James              Roxbry 1017  3.0  W16  L2   W13  W7
    5 Zhang, Michael            SolonM  955  3.0  W10  L6   W11  W12
    6 Rai, Ranjan               AkECHS 1241  2.0  W14  W5   L1   L3
    7 Ngo, Phat                 Jenngs  785  2.0  W3   W12  L2   L4
    8 Rapaka, Luke              Woodld  899  2.0  L2   W16  L3   W14
    9 Stewart, Darrius          AkECHS  712  2.0  D12  L3   W14  D11
   10 Ngo, Thanh                AkECHS  510  2.0  L5   L14  W16  W13
   11 Magar, Sanjil             Jenngs 1148  1.5  W15  L1   L5   D9
   12 Lohr, Jeremy              FireHS 1040  1.5  D9   L7   W15  L5
   13 Shoti, Rohan              Jenngs  904  1.0  L1   W15  L4   L10
   14 Chhetri, Ramesh           Jenngs  841  1.0  L6   W10  L9   L8
   15 Crosier, Dominick         AkECHS  732  1.0  L11  L13  L12  W16
   16 Lepcha, Pelden            AkECHS  652  0.0  L4   L8   L10  L15

                                            
 
K-12 Open Team

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score   Med   Solk   SBx2    Cum

  1 AkECHS Akron Early College High School (5)    6.0   11.0   23.0   15.0   14.5
  2 FireHS Firestone High School, Akron, O (2)    5.5    7.5   15.5   19.0   14.0
  3 Jenngs Jennings Middle School, Akron,  (4)    4.5   16.0   30.5   15.0   14.5

K-12 U-1000 Crosstable
 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Jones, Aaron T            CuyaHS  942  4.0  W3   W13  W4   W5
    2 Arvind, Charithra         ParmGM  910  3.5  W16  D6   W11  W9
    3 Bechtel, David            STEMHS  785  3.0  L1   W16  W10  W6
    4 Kuhl, Riley               STEMHS  868  3.0  W14  W10  L1   W12
    5 Schrock, Grayson          HomeO   940  3.0  W19  W11  W9   L1
    6 Goyal, Arsh               OldTr   805  2.5  W21  D2   W13  L3
    7 Carr, Wesley              STEMHS       2.5  -X-  L9   W19  D8
    8 Shaik, Suhana             BathEl  809  2.5  -F-  W17  W18  D7
    9 Blaser, Sebastian         StSbPS  921  2.0  W18  W7   L5   L2
   10 Werling, Will             PerkHS       2.0  W12  L4   L3   W18
   11 Blaser, Zachary           StSbPS  836  2.0  W17  L5   L2   W15
   12 Harbeson, Elijah          STEMMS  803  2.0  L10  W15  W14  L4
   13 Murray, Nick              Field   847  2.0  W20  L1   L6   W19
   14 Lewis-Compher, Cole       Hoover  405  2.0  L4   -B-  L12  W21
   15 DeAlexandro, Benjamin     STEMHS  306  2.0  -B-  L12  W21  L11
   16 Newman, Max               FireHS  538  1.5  L2   L3   -B-  D17
   17 Galbraith, Rory           Hoover       1.5  L11  L8   W20  D16
   18 Shafer,Steven             CuyaHS  551  1.0  L9   W20  L8   L10
   19 Cammel, Brian             Hoover  608  1.0  L5   W21  L7   L13
   20 Caraboolad, Reece         FireHS       1.0  L13  L18  L17  -B-
   21 Goray, Joshua             FireHS       0.0  L6   L19  L15  L14

K-12 U-1000 Team

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score   Med   Solk   SBx2    Cum

  1 STEMHS Stem High School, Akron, OH (4)        8.5   11.5   25.0   27.0   19.5
  2 CuyaHS Cuyahoga High School, Valley Vi (2)    5.0   10.0   18.5   23.0   13.0
  3 Hoover Hoover High School, North Canto (3)    4.5    9.0   18.5    2.0    8.5
  4 StSbPS St Sebastian Parish School, Akr (2)    4.0    9.5   19.0   12.0   12.0
  5 FireHS Firestone High School, Akron, O (3)    2.5   10.0   19.0    1.5    1.5

K-8 U-750 Crosstable
 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Sahni, Arnav              OldTr   708  4.0  W34  W9   W8   W7
    2 Hu, Ruishen Henry         NCanto       4.0  W22  W20  W6   W5
    3 Gurung, Shaknil           Jenngs  519  3.5  D29  W15  W14  W16
    4 Jansen,Luke               StJoCS  574  3.0  W35  W10  W11  L14
    5 Fye, Gabrielle            Lewis   744  3.0  W28  W19  W17  L2
    6 Rutherford, Eli           HawkLS  684  3.0  W30  W21  L2   W24
    7 Garner, Tobias            Pfeiff  688  3.0  W25  W33  W16  L1
    8 Hervey,Cameron            Edison  567  3.0  W40  W18  L1   W23
    9 Seacrist, Troy            NCanto  525  3.0  W41  L1   W30  W18
   10 Williams, Trevor          FieldJ  727  3.0  W27  L4   W21  W19
   11 Zepp, Evan                NCanto  708  3.0  W31  W24  L4   W17
   12 Myneni, Vanshika          ChipEL  746  3.0  W26  L17  W33  W20
   13 Smith, Jacob              EchoHE  676  3.0  W39  L16  W34  W22
   14 Indorf, Matthew           NCanto  737  2.5  D15  W29  L3   W4
   15 Mensch, Andy              FieldJ  281  2.5  D14  L3   W29  W33
   16 Linton, Kendra            FieldJ  465  2.0  W36  W13  L7   L3
   17 Roberts, Sophia           FieldJ  618  2.0  W37  W12  L5   L11
   18 Duff, Grace               LakeCC  726  2.0  W23  L8   W26  L9
   19 Zenallis, Alexia          NCanto  619  2.0  W38  L5   W25  L10
   20 Eklich, Kyle              LakeCC  638  2.0  W42  L2   W31  L12
   21 Sahni, Sawar              OldTr   454  2.0  W32  L6   L10  W34
   22 Lirgg, Devin              Edison  518  2.0  L2   W41  W36  L13
   23 Slanina, Delaney          FieldJ  685  2.0  L18  W42  W27  L8
   24 Landenberger, Quinn       StJoCS  563  2.0  W44  L11  W35  L6
   25 Crull, Oliver             FieldJ  165  2.0  L7   W32  L19  W37
   26 Einloth, Kyle             FieldJ  411  2.0  L12  W37  L18  W36
   27 Mays, Naomi               STEMMS  374  2.0  L10  W38  L23  W35
   28 Hollinger, Jace           Pfeiff  408  2.0  L5   L35  W44  W38
   29 Gilbert, Caden            STEMMS       1.5  D3   L14  L15  W43
   30 Pribula, Derek            StJoCS  136  1.5  L6   W44  L9   D31
   31 Alhamad, Alaa             Jenngs  221  1.5  L11  W43  L20  D30
   32 Person, Jocelyn           STEMMS       1.5  L21  L25  D41  W42
   33 Moore, Terrion            Jenngs  468  1.0  W43  L7   L12  L15
   34 Colon, Leliana            Jenngs  219  1.0  L1   W40  L13  L21
   35 Williams, Jramayne        Jenngs       1.0  L4   W28  L24  L27
   36 Ghimirey, Sandesh         Jenngs       1.0  L16  W39  L22  L26
   37 Gurung, Bizaya            Jenngs       1.0  L17  L26  W39  L25
   38 Leonard, Isaiah           Jenngs       1.0  L19  L27  W40  L28
   39 Ousley, Tyler             DiscMt  103  1.0  L13  L36  L37  W41
   40 Inwood, Nicholas          StJoCS       1.0  L8   L34  L38  W44
   41 Bergdorf, Robert          Jenngs       0.5  L9   L22  D32  L39
   42 Ghimirey, Suagat          Jenngs       0.5  L20  L23  D43  L32
   43 Knappenberger, Carter     Pfeiff       0.5  L33  L31  D42  L29
   44 Santana, Brooklyn         Jenngs       0.0  L24  L30  L28  L40

 
K-8 U-750 Team

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score   Med   Solk   SBx2    Cum

  1 NCanto North Canton Middle School, Nor (5)   10.0   12.5   26.5   39.0   25.0
  2 FieldJ Field Middle School, Mogadore,  (7)    7.5   14.0   28.0   27.5   19.0
  3 StJoCS St Joseph Catholic School, Rand (4)    6.5   14.0   24.0   17.5   18.5
  4 Jenngs Jennings Middle School, Akron,  (11)   6.0   13.5   24.5   19.0   15.5
  5 OldTr  Old Trail School, Massillon, OH (2)    6.0   10.5   18.5   25.0   15.0
  6 Pfeiff Pfeiffer Intermediate School, M (3)    5.5    8.5   18.5   12.5   13.0
  7 STEMMS STEM Middle School , Akron, OH (3)     5.0   10.5   21.0   10.0    9.0
  8 Edison Edison Middle School, Massillio (2)    5.0    8.0   17.5   13.0   13.0
  9 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (2)    4.0    9.5   19.0   12.0   12.0

K-5 U-600 Crosstable
 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Pleasant, Jayden          STEMMS       4.0  W16  W12  W7   W4
    2 Sondike, David            JackMS  501  3.5  D10  W17  W12  W3
    3 Lincoln, Gunner           HawkLS  338  3.0  W21  W9   W6   L2
    4 Madhan, Aswath            Menlo   421  3.0  W26  W11  W5   L1
    5 Asur, Avighn              IncarW  582  3.0  W18  W8   L4   W13
    6 Stone, Jacob A            Suffld  492  3.0  W15  W20  L3   W11
    7 Roberts, James            Suffld  432  3.0  W24  W14  L1   W19
    8 Saltsman, Carson          StJoCS  325  3.0  W25  L5   W19  W20
    9 Dussel, Paul              StJoCS  348  2.5  D17  L3   W15  W14
   10 Honda, Audrianna          HawkLS  259  2.5  D2   L13  W25  W18
   11 Coleman, Arthur (Jr       STEMMS       2.0  W13  L4   W23  L6
   12 Hambach, Eric             OrchaH  360  2.0  W22  L1   L2   W21
   13 Mandepudi, Sai            Sharon  354  2.0  L11  W10  W21  L5
   14 Larson, Isaac             CHCSG   344  2.0  W19  L7   W20  L9
   15 Cammel, Brooklynn         OrchaH  192  2.0  L6   W22  L9   W23
   16 Hollinger, Naomi          GenoaE  303  2.0  L1   L19  W24  W22
   17 Choe, Minji               CHCSG        1.5  D9   L2   L18  W25
   18 Wymer, Dylan              Suffld  300  1.5  L5   D25  W17  L10
   19 Darlak, Carter            OrchaH       1.0  L14  W16  L8   L7
   20 Kumar, Harinandhan VasanthaNorthM      1.0  W23  L6   L14  L8
   21 Hagan, John               StJoCS       1.0  L3   W26  L13  L12
   22 Inwood, Leura             StJoCS       1.0  L12  L15  W26  L16
   23 Holzapfel, Reid           StJoCS  332  1.0  L20  W24  L11  L15
   24 Krebs, Collin             CHCSG   150  1.0  L7   L23  L16  W26
   25 Plazak, Jocob             OrchaH       0.5  L8   D18  L10  L17
   26 Rebeck, Thea              Suffld  185  0.0  L4   L21  L22  L24

  
K-5 U-600 Team
Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score   Med   Solk   SBx2    Cum

  1 Suffld Suffield Elemenatary, Mogadore, (4)    7.5   11.0   23.5   21.5   19.5
  2 StJoCS St Joseph Catholic School, Rand (5)    6.5   10.0   21.0   14.5   15.0
  3 STEMMS STEM Middle School , Akron, OH (2)     6.0   10.0   19.0   26.0   16.0
  4 HawkLS Hawken Lower School, Lyndhurst, (2)    5.5    9.0   17.5   20.5   14.0
  5 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (4)    5.0   13.0   27.0   12.0   12.0
  6 CHCSG  Chapel Hill Christian School Gr (3)    4.5   10.5   21.5    7.5   10.0

K-3 U-300 Crosstable
 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Anand, Riya               Richfi       3.5  W24  W16  W3   D2
    2 Lara, Ydel                HomeL        3.5  W20  W8   W11  D1
    3 Saltsman, Maxwell         StJoCS  257  3.0  W26  W5   L1   W4
    4 Banwart, Simon            CHCS         3.0  W21  W9   W13  L3
    5 Lincoln, Briggs           HawkLS       3.0  W15  L3   W18  W13
    6 Honda, Annalisia          HawkLS  122  3.0  W27  L11  W23  W12
    7 Shaik, Yasin (Suhayab     DiscMt  290  3.0  -F-  W21  W19  W11
    8 MacRaild, Jude            HawkLS  116  2.5  W10  L2   D9   W22
    9 Patel, Vihaan             DiscMt       2.5  W12  L4   D8   W19
   10 Pollock, Oscar            StJoCS       2.5  L8   W15  D14  W18
   11 Anand, Prisha             Richfi       2.0  W14  W6   L2   L7
   12 Rapaka, Abigail           Fishcr       2.0  L9   W20  W16  L6
   13 Slanina, Dana             Suffld  137  2.0  W28  W23  L4   L5
   14 Zenallis, Yeorgia         OrchaH  147  2.0  L11  W25  D10  D17
   15 Ligett, Emeline           Suffld  124  2.0  L5   L10  W25  W24
   16 Larson, Seth              CHCSG   114  2.0  W25  L1   L12  W23
   17 Wanchick, Avery           StJoCS       2.0  D22  L18  W26  D14
   18 Evans, Ryder              Suffld       1.5  D19  W17  L5   L10
   19 Wanchick, Mae             StJoCS  107  1.5  D18  W22  L7   L9
   20 Ramalingam, Anika         DiscMt  108  1.5  L2   L12  D21  W26
   21 Pribula, Callie           StJoCS  105  1.0  L4   L7   D20  D25
   22 Crull, Margaret           Suffld  108  1.0  D17  L19  D24  L8
   23 Hagan, Clare              StJoCS       1.0  -X-  L13  L6   L16
   24 Saltsman, Victor          StJoCS       1.0  L1   D26  D22  L15
   25 Yadavalli, Nathan         DiscMt       0.5  L16  L14  L15  D21
   26 Bartlett, Nate            OrchaH       0.5  L3   D24  L17  L20
   27 Abraham, Asher            CHCS         0.0  L6   -F-  ---  ---
   28 Abraham, Alitza           CHCS         0.0  L13  -F-  ---  ---

K-3 U-300 Team

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score   Med   Solk   SBx2    Cum

  1 HawkLS Hawken Lower School, Lyndhurst, (3)    8.5   12.5   24.0   28.5   20.0
  2 StJoCS St Joseph Catholic School, Rand (7)    7.5   12.5   23.0   26.0   17.5
  3 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (4)    7.0   10.0   20.5   20.5   14.0
  4 Suffld Suffield Elemenatary, Mogadore, (4)    5.5   12.5   24.0   12.5   15.0
  5 Richfi Richfield Elementary, Akron, OH (2)    5.5   11.5   21.5   25.5   16.5
  6 CHCS   Chapel Hill Christian School, A (3)    3.0    4.5   13.5   11.0    9.0
  7 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (2)    2.5    7.5   14.5    6.5    6.0