Results for the February CSCL

played at Field Middle School

on February 3rd 2018

 

USCF CROSSTABLES: http://www.uschess.org/msa/XtblMain.php?201802035572-12549930

 

K-12 Open Crosstable


 No.             Name            Team   Pts Rate Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Keuchel, Destynn          HawkLS  4.0 1951  W7   W4   W6   W2
    2 Pfeil, Chase              Hoover  3.0 1738  W10  W9   W8   L1
    3 Song, Hansen              ChagMS  3.0 1786  W12  L6   W9   W8
    4 Hussain, Faraz            Chapma  3.0 1297  W13  L1   W12  W11
    5 Lara, Delan               LakeHS  3.0 1481  ---  W10  W7   W6
    6 Raghuraj, Shashank        SolonM  2.0 1261  W11  W3   L1   L5
    7 Klatt, Joshua             LakeCC  2.0 1175  L1   W15  L5   W12
    8 Joyner, Mac               LakeCC  2.0 1016  W14  W13  L2   L3
    9 Lai, Wesley               Orchar  2.0 1224  W15  L2   L3   W14
   10 Hodges, Alaiah L          STEMMS  1.5 1079  L2   L5   -B-  D13
   11 Duff, Eljah               LakeCC  1.5 1001  L6   -B-  D13  L4
   12 Dollinger,Eric            CVCA    1.0 1166  L3   W14  L4   L7
   13 Babu, Arya                HathMS  1.0 1376  L4   L8   D11  D10
   14 Rodgers, Greta            HawkLS  1.0 1288  L8   L12  W15  L9
   15 Ramey, Luke               LakeHS  1.0       L9   L7   L14  -B-




K-12 Open Team

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score   Med   Solk   SBx2    Cum

  1 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (3)    5.5   11.5   23.0    8.0   14.0
  2 HawkLS Hawken Lower School, Lyndhurst, (2)    5.0    8.0   15.5   21.0   12.0
  3 LakeHS Lake High School, Uniontown, OH (2)    4.0    6.0   10.0   10.0    6.0

 

K-12 U-1000 Crosstable

 No.             Name            Team   Pts Rate Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Geletka, Jacob            DiscMt  4.0  982  W26  W10  W15  W3
    2 Tasseff, John             Home04  4.0  886  W28  W19  W6   W4
    3 Medapati, Abhinav         CopMS   3.0  877  W21  W9   W5   L1
    4 Ryan, Jacob               STEMMS  3.0  818  W16  W12  W8   L2
    5 Rair, Avery               PrryHS  3.0       W7   W24  L3   W15
    6 Bagley, Saadhika          DiscMt  3.0  799  W25  W13  L2   W17
    7 Ricchiuti, Luca           STEMMS  3.0  793  L5   W20  W14  W13
    8 Hansen, Eric              CVCA    3.0  967  W27  W18  L4   W16
    9 Soni, Arjun               DiscMt  3.0  701  W14  L3   W24  W22
   10 Tabata, Kouta             STEMHS  3.0  821  W30  L1   W25  W12
   11 Bugner, Zach              STEMMS  2.5  778  L12  D30  W21  W31
   12 Bragg, Aaron              LakeHS  2.0  968  W11  L4   W18  L10
   13 Rowland, Dakota           WoostM  2.0  949  W17  L6   W19  L7
   14 Li, Tony C                WoostM  2.0  890  L9   W27  L7   W23
   15 Wang, Ryan                JackMS  2.0  877  W31  W23  L1   L5
   16 McNutt, Cynthia           CCday   2.0  823  L4   W31  W23  L8
   17 Palekar, Aseem            BrunsH  2.0  880  L13  W28  W26  L6
   18 Mahajan, Alisha           NCanto  2.0  799  W29  L8   L12  W27
   19 Jayewardene Shanaya       Cop,MS  2.0  795  -X-  L2   L13  W29
   20 Merendino,Ben             LakeHS  2.0  524  L24  L7   -B-  W26
   21 Slanina, Delaney          FieldJ  1.5  545  L3   D22  L11  W25
   22 Holmes, Jayson            STEMHS  1.5  955  L23  D21  W30  L9
   23 Ekmark, Everett Martin    Hoover  1.0  720  W22  L15  L16  L14
   24 Murray, Nick              FieldJ  1.0  824  W20  L5   L9   ---
   25 Lewis-Compher, Cole       Hoover  1.0  294  L6   -B-  L10  L21
   26 Blaser, Zachary           StSbPS  1.0  786  L1   W29  L17  L20
   27 Kuhl, Riley               STEMHS  1.0  762  L8   L14  W31  L18
   28 Heisler,Martin            STEMHS  1.0  695  L2   L17  L29  W30
   29 Jones, Aaron T            CVCA    1.0       L18  L26  W28  L19
   30 Cole, Mikele              Hoover  0.5  370  L10  D11  L22  L28
   31 Cammel, Brian             Hoover  0.0  537  L15  L16  L27  L11


K-12 U-1000 Team

Plc Code Name (Players:Top 3 used) Score Med Solk SBx2 Cum 1 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (3) 10.0 12.5 25.5 37.0 25.0 2 STEMMS STEM Middle School , Akron, OH (3) 8.5 11.0 23.5 28.5 19.5 3 STEMHS Stem High School, Akron, OH (4) 5.5 9.0 20.0 8.5 12.5 4 WoostM Wooster Middle School, Wooster, (2) 4.0 9.0 17.5 11.0 10.0 5 LakeHS Lake High School, Uniontown, OH (2) 4.0 8.0 16.0 11.0 8.0 6 CVCA Cuyahoga Valley Christian Acade (2) 4.0 6.5 13.5 12.0 10.0 7 Hoover Hoover High School, North Canto (4) 2.5 12.5 23.0 5.5 7.5 8 FieldJ Field Middle School, Mogadore, (2) 2.5 8.5 15.0 5.5 6.5 K-8 U-750

No. Name Team Pts Rate Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 1 Bechtel, David STEMMS 4.0 729 W30 W13 W11 W8 2 Cao, Zechary ReverM 4.0 508 W20 W9 W10 W15 3 Paz, Henry OrchaH 3.5 734 W12 W18 W6 D4 4 Blaser, Sebastian StSbPS 3.5 667 W33 W41 W16 D3 5 Xaysouvanh, Mangkane Jenngs 3.5 W21 D38 W19 W17 6 Evans, Daudi DiscMt 3.0 675 W50 W7 L3 W35 7 Perni, Dillon HawkLS 3.0 231 W14 L6 W29 W39 8 Al-Amin, Azekiel DiscMt 3.0 717 W40 W32 W22 L1 9 Indorf, Matthew OrchaH 3.0 718 W43 L2 W28 W25 10 Fajardo, Jhon WoostM 3.0 705 W53 W31 L2 W21 11 Ramalingam, Aditi DiscMt 3.0 619 W54 W24 L1 W23 12 Keating, Ethan WoostM 3.0 375 L3 W46 W27 W22 13 Sommers, Sawyer LakeCC 3.0 611 W55 L1 W42 W20 14 Jain, Neev Hillcr 3.0 674 L7 W53 W40 W26 15 Abdelrahim, Hamzah Jenngs 2.5 657 W29 D17 W24 L2 16 Holmes, Jonnaya STEMMS 2.5 728 W36 W25 L4 D18 17 Harbeson, Elijah STEMMS 2.5 W28 D15 W38 L5 18 Liu,Emma Ellswo 2.5 609 W46 L3 W34 D16 19 Bailey, Madeline LakeCC 2.5 420 D39 W42 L5 W38 20 Boykins, Jamie Jenngs 2.0 L2 W43 W31 L13 21 Mandepudi, Shradhdha HighMS 2.0 542 L5 W33 W41 L10 22 Crosier, Dominick Jenngs 2.0 640 W48 W26 L8 L12 23 Rai, Ranjan Jenngs 2.0 W27 L37 W45 L11 24 Rodrigues, Varun SidneF 2.0 741 W34 L11 L15 W43 25 French, Christian HawkLS 2.0 551 W49 L16 W30 L9 26 Riblet, Jarrius WoostM 2.0 W45 L22 W32 L14 27 Duff, Grace LakeCC 2.0 685 L23 W39 L12 W40 28 Kline, Phoebe FieldJ 2.0 464 L17 W51 L9 W47 29 Shaik, Suhana Hillcr 2.0 604 L15 W50 L7 W48 30 He, Jiajun FieldJ 2.0 339 L1 W47 L25 W44 31 Palumbo,Jacob JackMS 2.0 498 W47 L10 L20 W42 32 Zepp, Evan OrchaH 2.0 489 W52 L8 L26 W46 33 Snyder, Allison WoostM 2.0 212 L4 L21 W55 W45 34 Pribula, Brendan StJoCS 2.0 400 L24 W55 L18 W49 35 Michener, Isaac WoostM 2.0 502 L41 W54 W44 L6 36 Byers, Augie Edison 2.0 333 L16 L44 W54 W41 37 Bugner,Andrew STEMMS 2.0 621 -X- W23 -N- --- 38 Rutherford, Eli HawkLS 1.5 622 W51 D5 L17 L19 39 Boykins, James Jenngs 1.5 D19 L27 W49 L7 40 Combs, Hannah FieldJ 1.0 308 L8 W52 L14 L27 41 Shoti, Rohan Jenngs 1.0 W35 L4 L21 L36 42 DeAlexandro, Benjamin STEMMS 1.0 199 W44 L19 L13 L31 43 Mensch, Andy FieldJ 1.0 326 L9 L20 W51 L24 44 Parajuli, Alina Jenngs 1.0 L42 W36 L35 L30 45 Calhoun, Brennan OrchaH 1.0 528 L26 W48 L23 L33 46 Tosenberger, Blayze FieldJ 1.0 101 L18 L12 W53 L32 47 Selvaraj, Gokul WoostM 1.0 L31 L30 W50 L28 48 Pasek, Owen NCanto 1.0 200 L22 L45 W52 L29 49 Hannahs, Elisa FieldJ 1.0 101 L25 -B- L39 L34 50 James,Matthew NCanto 1.0 284 L6 L29 L47 -X- 51 Roberson, Jayla Jenngs 1.0 198 L38 L28 L43 W53 52 Abdelrahim, Ali Jenngs 1.0 L32 L40 L48 W54 53 Waggoner,Riley Pfeiff 0.0 289 L10 L14 L46 L51 54 Crull, Oliver FieldJ 0.0 150 L11 L35 L36 L52 55 Poulson, Kamron FieldJ 0.0 110 L13 L34 L33 -F- K-8 U-750 Team

Plc Code Name (Players:Top 3 used) Score Med Solk SBx2 Cum 1 STEMMS STEM Middle School , Akron, OH (5) 9.0 15.0 30.5 42.0 25.0 2 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (3) 9.0 13.0 26.0 29.0 25.0 3 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (4) 8.5 13.0 28.0 34.5 21.5 4 Jenngs Jennings Middle School, Akron, (10) 8.0 14.0 29.0 32.0 21.0 5 WoostM Wooster Middle School, Wooster, (6) 8.0 12.0 24.5 24.0 20.0 6 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (3) 7.5 9.5 22.5 18.5 17.0 7 HawkLS Hawken Lower School, Lyndhurst, (3) 6.5 14.5 27.0 23.5 18.5 8 FieldJ Field Middle School, Mogadore, (8) 5.0 11.5 24.5 10.0 11.0 9 Hillcr Hillcrest Elementary, Richfield (2) 5.0 6.5 13.0 9.0 10.0 10 NCanto North Canton Middle School, Nor (2) 2.0 6.0 12.0 2.0 2.0 K-5 U-600
 No.             Name            Team   Pts Rate Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Eklich, Kyle              LakeCC  4.0  462  W27  W32  W20  W5
    2 Williams, Trevor          Suffld  4.0  414  W46  W18  W17  W7
    3 Zenallis, Alexia          OrchaH  3.5  473  D14  W15  W30  W13
    4 Gulati, Manya             DiscMt  3.5  474  W40  W10  D13  W17
    5 Middendorf,Lohen          DiscMt  3.0  391  W35  W8   W6   L1
    6 Tompkins, Gunnar          Suffld  3.0  573  W37  W9   L5   W21
    7 Regan, Kadin              DiscMt  3.0  500  W25  W23  W19  L2
    8 Piland, Cara              Straus  3.0  494  W42  L5   W28  W23
    9 Cooper,Gabriel            OrchaH  3.0  425  W43  L6   W26  W24
   10 Hervey,Cameron            Pfeiff  3.0  384  W31  L4   W36  W19
   11 Reese, Benjamin           Straus  3.0  425  L21  W46  W25  W20
   12 Johnston, Evan            Overlk  3.0  346  W33  L30  W18  W22
   13 Jansen,Luke               StJoCS  2.5  352  W36  W22  D4   L3
   14 Grametbauer,Milena        Straus  2.5  251  D3   W38  L22  W30
   15 Bentler, Edward           Straus  2.5  252  D30  L3   W31  W32
   16 Lash, Grace               OrchaH  2.5  301  L18  D31  W35  W33
   17 Seacrist, Troy            Green   2.0  498  W26  W29  L2   L4
   18 McEvoy, Sean              Straus  2.0  535  W16  L2   L12  W37
   19 Roberts, Sophia           Suffld  2.0  458  W24  W28  L7   L10
   20 Selvaraj, Roshan          Melros  2.0       W38  W21  L1   L11
   21 Luckring, Quentin         Pfeiff  2.0  436  W11  L20  W37  L6
   22 Lirgg, Devin              Pfeiff  2.0  461  W41  L13  W14  L12
   23 Roberts, James            Suffld  2.0  409  W44  L7   W27  L8
   24 Grametbauer,Josef         Straus  2.0  201  L19  W39  W29  L9
   25 Dunfee, Ronny             Suffld  2.0  300  L7   W44  L11  W39
   26 Szastak, Wyatt            Straus  2.0  296  L17  W34  L9   W36
   27 Palumbo, Zachary          Straus  2.0  246  L1   W43  L23  W38
   28 Engelhart, Matthew        StJoCS  2.0  319  W39  L19  L8   W35
   29 Garner, Tobias            GenoaE  2.0  401  W45  L17  L24  W40
   30 Maragani, Danush          DiscMt  1.5  481  D15  W12  L3   L14
   31 Bode, Joshua              WoostM  1.5  140  L10  D16  L15  W43
   32 Beasley, London           DiscMt  1.5  380  W34  L1   D33  L15
   33 Edwards, Keeley           Pfeiff  1.5       L12  W41  D32  L16
   34 Shields, Luke             STEMMS  1.5  118  L32  L26  W41  D42
   35 Haren, Breanna            Pfeiff  1.0  128  L5   W42  L16  L28
   36 Ionescu, Marc             Melros  1.0  105  L13  W40  L10  L26
   37 Cammel, Brooklynn         OrchaH  1.0  306  L6   W45  L21  L18
   38 Saltsman, Carson          StJoCS  1.0  327  L20  L14  W44  L27
   39 Jones, Josi               LakeCC  1.0       L28  L24  W46  L25
   40 Pribula, Derek            StJoCS  1.0  252  L4   L36  W45  L29
   41 Landenberger, Quinn       StJoCS  1.0  217  L22  L33  L34  W46
   42 Richards, Ethan           OrchaH  1.0  258  L8   L35  D43  D34
   43 Rodenbucher, Raymond      StJoCS  0.5  115  L9   L27  D42  L31
   44 Coontz,Devan              OrchaH  0.5  147  L23  L25  L38  D45
   45 Magella, Jack             Straus  0.5  143  L29  L37  L40  D44
   46 Coontz,Caleb              OrchaH  0.0  147  L2   L11  L39  L41


K-5 U-600 Team



Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score   Med   Solk   SBx2    Cum

  1 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (5)    9.5   14.5   29.5   40.5   27.0
  2 Suffld Suffield Elemenatary, Mogadore, (5)    9.0   14.0   26.0   34.0   25.0
  3 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (7)    9.0   12.0   22.5   31.0   19.5
  4 Straus Strausser Elementary, Massillon (9)    8.5   11.5   22.0   26.5   19.0
  5 Pfeiff Pfeiffer Intermediate School, M (5)    7.0   13.5   26.0   24.0   19.0
  6 StJoCS St Joseph Catholic School, Rand (6)    5.5   12.5   24.0   14.5   15.0
  7 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (2)    5.0    8.0   14.5   17.0   12.0
  8 Melros Melrose Elementary School, Woos (2)    3.0    9.5   18.5    8.0   10.0


K-3 U-300

 No.             Name            Team   Pts Rate Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Piland, Jacob             Straus  3.5  182  W12  W8   W4   D2
    2 Magella, Beau             Straus  3.5  290  W16  W18  W5   D1
    3 Verma, Ranveer            Straus  3.5       W14  D10  W18  W7
    4 Johnston, Greer           Overlk  3.0  278  W6   W11  L1   W10
    5 Tompkins, Hayden          Suffld  3.0  177  W17  W20  L2   W11
    6 Sondike, David            Straus  3.0  112  L4   W15  W12  W14
    7 Mandepudi, Sai            Sharon  2.5  135  W21  W9   D10  L3
    8 Johnston, Tristen         DiscMt  2.5  110  -X-  L1   D14  W19
    9 Bord, Casimir             DiscMt  2.5  145  D19  L7   W21  W16
   10 Juyal, Prisha             DiscMt  2.0  158  W22  D3   D7   L4
   11 Smith, Birlant            DiscMt  2.0  132  W15  L4   W19  L5
   12 Yorko, Hayden             Suffld  2.0       L1   W22  L6   W18
   13 Slanina, Dana             Suffld  2.0       L18  D19  D22  W20
   14 Rodenbucher, Samuel       StJoCS  1.5  188  L3   W17  D8   L6
   15 Combs, Logan              Suffld  1.5       L11  L6   D17  W21
   16 Zenallis, Yeorgia         Clear   1.5  111  L2   D21  W20  L9
   17 Soundarrajan, Krithick    DiscMt  1.5       L5   L14  D15  W22
   18 Maragani, Ankush          DiscMt  1.0  157  W13  L2   L3   L12
   19 Calhoun, Leah             Clear   1.0  107  D9   D13  L11  L8
   20 Hollinger, Naomi          GenoaE  1.0  105  -B-  L5   L16  L13
   21 Rodenbucher, Angelica RoseStJoCS  0.5       L7   D16  L9   L15
   22 Brinkerhoff, Pandora      Clear   0.5  110  L10  L12  D13  L17


K-3 U-300 Team



Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score   Med   Solk   SBx2    Cum

  1 Straus Strausser Elementary, Massillon (4)   10.5   13.0   26.5   44.0   27.5
  2 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (6)    7.0   10.5   21.0   15.5   16.5
  3 Suffld Suffield Elemenatary, Mogadore, (4)    7.0    9.0   18.5   13.5   15.5
  4 Clear  Clearmount Elementary, N. Canto (3)    3.0   11.0   23.0    8.0    8.0
  5 StJoCS St Joseph Catholic School, Rand (2)    2.0    9.0   18.0    6.5    5.5