Results for the CSCL Championship

played at Alliance Middle School

on 5-9-2015

 

USCF CROSSTABLES: http://www.uschess.org/msa/XtblMain.php?201505167252-13524338

 

9-12 Championship Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Glocar, Anton             STEMHS 1650  3.5  W6   W4   W8   D2
    2 Berry, Christopher        CVCA   1423  3.0 D10  W15   W3   D1
    3 Snyder, William           WoostH 1311  3.0 W13  W12   L2   W9
    4 Lamadanie,  Noah          LakeHS 1099  3.0  W9   L1  W10   W8
    5 Courtemanche, Charles     WoostH  965  3.0 W11   L8  W13  W10
    6 Batton,Ben                             3.0  L1  W13  W11  W14
    7 George, Samuel            STEMHS  804  2.5  L8  D11  W15  W12
    8 Wang, Enoch               OhioVr 1407  2.0  W7   W5   L1   L4
    9 Cross, James              STEMHS  680  2.0  L4  -B-  W12   L3
   10 Veselinov, Stevan         STEMHS  814  1.5  D2  W14   L4   L5
   11 Bullock, Jack             LakeHS  673  1.5  L5   D7   L6  -B-
   12 Campanaro, Sam            Hoover  897  1.0 W14   L3   L9   L7
   13 Heisler, Analicia         STEMHS  768  1.0  L3   L6   L5  W15
   14 Clevinger, Alex           LakeHS  645  1.0 L12  L10  -B-   L6
   15 Smith, Colin              LakeHS  274  1.0 -B-   L2   L7  L13



9-12 Championship Team

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 STEMHS Stem High School, Akron, OH (5)        8.0   22.5   18.0   62.0   25.0
  2 WoostH Wooster High School, Wooster, O (2)    6.0   12.0   15.0   31.0   14.0
  3 LakeHS Lake High School, Uniontown, OH (4)    5.5   23.5   11.5   56.0   12.5
 

6-8 Championship Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Wang, Ethan               TallMS 1448  4.0  W8  W10   W6   W7
    2 Snyder, Margaret J        WoostM  619  4.0  W9  W13  W18   W3

    3 Annamreddi, Chaitanya     ReverM 1339  3.0 W13  W11   W5   L2
    4 Adury, Abhay              ReverM 1040  3.0 W19  W12   L7  W10
    5 Klatt, Joshua             LakeCC  915  3.0 W16  W18   L3  W12
    6 An, Eric                  ReverM  862  3.0 W20  W15   L1  W11
    7 Hursh, Alexa              NCanto  840  3.0 W22  W21   W4   L1
    8 Mullins, Nathan           STEM    719  3.0  L1  W25  W14  W18
    9 Beswetherick, Sam         STEM    858  2.0  L2  L14  W16  W21
   10 Miller, Evan Paul         WoostM  797  2.0 W25   L1  W20   L4
   11 Joyner, Mac               LakeCC  794  2.0 W24   L3  W22   L6
   12 Myers, Emmanuel           STEM    730  2.0 W23   L4  W21   L5
   13 Anderson, William         STEM    713  2.0  L3   L2  W23  W20
   14 Smyers, Seth              LakeCC  605  2.0 L18   W9   L8  W19
   15 Chmura, Maximilian        STEM    729  1.5 -B-   L6  -H-  -N-
   16 Cheng, David              WoostH  694  1.5  L5  D17   L9  W22
   17 Lohr, Jeremy              STEM    859  1.0 L21  D16  -H-  -N-
   18 Evans, Liam               NCanto  812  1.0 W14   L5   L2   L8
   19 Jafri, Leena              JackMS  708  1.0  L4  L22  W25  L14
   20 McMillen, Adam            AllncM  694  1.0  L6  -B-  L10  L13
   21 Pea, Liam conner          WoostM  666  1.0 W17   L7  L12   L9
   22 Lewis, Jude               STEM    624  1.0  L7  W19  L11  L16
   23 Scott, Andrew Hyun        DiscMt  565  1.0 L12  ---  L13  W25
   24 Jayewardene, Shanaya      DiscMt  497  0.0 L11  ---  ---  ---
   25 Glass, Trey                       489  0.0 L10   L8  L19  L23


6-8 Championship Team

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 ReverM Revere Middle School, Richfield (3)    9.0   27.0   25.0   71.5   32.0
  2 STEM   National Inventors Hall of Fame (7)    7.0   24.5   15.0   61.0   15.0
  3 WoostM Wooster Middle School, Wooster, (3)    7.0   24.0   20.0   59.0   20.0
  4 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (3)    7.0   23.0   18.0   56.5   20.0
  5 NCanto North Canton Middle School, Nor (2)    4.0   21.0   13.0   53.0   14.0
  6 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (2)    1.0    6.0    1.0   15.0    0.0


K-5 Championship Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Keuchel, Destynn          HudsoM 1730  4.0 W13   W7   W2   W4
    2 Green, Aidan              LakeCC  858  3.0 W15  W12   L1   W3
    3 Lai, Wesley               Parks   848  3.0 W20  W11   W9   L2
    4 Sun,Kevin Yinghan         Nrthsd  827  3.0 W23  W19  W10   L1
    5 Beckley, Carter           HomeB   800  3.0  L8  W20  W13  W12
    6 Hodges, Alaiah L          STEM         3.0 -N-  W18  W11  W10
    7 Liu, Erica                McDowe  754  2.5 W18   L1  W16   D8
    8 Bagley, Hemma Svasti      DiscMt  641  2.5  W5  L10  W19   D7
    9 Duff, Elijah                     1000  2.0 L19  W23   L3  W16
   10 Cohen, Samuel             HudsoM  917  2.0 W14   W8   L4   L6
   11 Pannala, Neal             DiscMt  538  2.0 W17   L3   L6  W22
   12 Murry, Nicholas           Suffld  481  2.0 W21   L2  W17   L5
   13 Dasanoor, Rohit           DiscMt  460  2.0  L1  W22   L5  W21
   14 Medapati, Abhinav         FtIsla  376  2.0 L10  L16  W23  W18
   15 Skeens, McKenna           Nrthsd       2.0  L2  -B-  L18  W19
   16 Post, Gavin               HudsoM  509  1.5 -H-  W14   L7   L9
   17 Whitehouse, Jacob         HudsoM  232  1.5 L11  W21  L12  D23
   18 Vaden, Justin             HudsoM  624  1.0  L7   L6  W15  L14
   19 Sleik, Tamer              HudsoM  380  1.0  W9   L4   L8  L15
   20 Jafri, Shayan                     276  1.0  L3   L5  L22  -B-
   21 Wang, Ryan                Straus       1.0 L12  L17  -B-  L13
   22 Williams, Dillon          Suffld       1.0 ---  L13  W20  L11
   23 Schick, Aarika            OrchaH  261  0.5  L4   L9  L14  D17


K-5 Championship Team

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 HudsoM Hudson Montessori, Hudson, OH (6)      7.5   28.0   21.5   65.5   34.0
  2 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (3)    6.5   27.0   15.5   63.0   20.5
  3 Nrthsd Northside Elementary, Alliance, (2)    5.0   12.5   12.0   35.5    9.0
  4 Suffld Suffield Elemenatary (2)               3.0   12.5    8.0   27.5    5.0


6-12 Reserve Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Tasseff, John                     335  4.0 W25  W21  W13   W7
    2 Penturf, Jack             AllncM  285  3.5 W11   D8  W10   W6
    3 Annamreddi, Aditya        ReverM  490  3.0  L7   W9  W22  W11
    4 Thompson, Jeremiah        AllncM  426  3.0 W16   L5  W18  W12
    5 Radonjich, Milan          STEM    352  3.0 L13   W4  W21  W15
    6 Brott, Adam                       101  3.0 W18  W19   W8   L2
    7 Dodson,Madeline                        3.0  W3  W23  W12   L1
    8 Kuhl, Riley               STEM    499  2.5 W15   D2   L6  W19
    9 Dodson, Chelsea           ArtAD        2.5 D19   L3  W26  W13
   10 Jayewardene, Shana        DiscMt  497  2.0 ---  W20   L2  W23
   11 Heisler, Martin           STEM    454  2.0  L2  W16  W23   L3
   12 Holmes, Jayson            STEM    449  2.0 W17  W22   L7   L4
   13 Walton, Roheen            AllncM  393  2.0  W5  W27   L1   L9
   14 Swatson, Eric             STEM    360  2.0 L21  W17  L15  W25
   15 Borosky, Ralph            AllncM  238  2.0  L8  W26  W14   L5
   16 Lewis-Compher, Cole       NCanto  200  2.0  L4  L11  W24  -B-
   17 McKnight, Ryan            AllncM  136  2.0 L12  L14  -B-  W20
   18 Dennison, Serenity        Nrthsd  105  2.0  L6  W24   L4  W22
   19 Vaden, Maya               HudsoM  247  1.5  D9   L6  W25   L8
   20 Perry, Sterling           StJoCS  489  1.0 L22  L10  W27  L17
   21 Dosa, Robbie              AllncM  395  1.0 W14   L1   L5  ---
   22 Fagan III, Michael        AllncM  343  1.0 W20  L12   L3  L18
   23 Brunoni, Gage             AllncM  312  1.0 W24   L7  L11  L10
   24 Patel, Aanya              HudsoM  260  1.0 L23  L18  L16  W27
   25 Smith, Jeanette           AllncM  106  1.0  L1  -B-  L19  L14
   26 Scott, Andrew Hyun        DiscMt  565  0.0 ---  L15   L9  ---
   27 Shah, Soham               HudsoM  105  0.0 ---  L13  L20  L24



K-6 Non Rated Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Tabata, Kouta             STEM    466  4.0 W14  W29  W26   W8
    2 Muthigi, Pramod           FtIsla  103  4.0 W36  W25  W24   W9

    3 Trujillo, Helen           STEM         4.0  W7  W21  W23  W26
    4 Crom, ShiAnn              AllncM       3.0 L23  -B-  W21  W16
    5 Heslop, Mackenzie         Nrthsd       3.0 W38  W31   L9  W27
    6 Kelly, Alijah             Nrthsd       3.0 -B-  L23  W19  W15
    7 Lashley, Justin           Nrthsd       3.0  L3  W35  W22  W23
    8 Mendis, Ravinda           DiscMt       3.0 W17  W20  W16   L1
    9 Suhaan Yadama             DiscMt       3.0 W11  W15   W5   L2
   10 Todd, Kyle                Nrthsd       3.0 L40  W34  W31  W20
   11 Wang, Kelly               Nrthsd       3.0  L9  W39  W40  W14
   12 Yadama, Sahiti            FtIsla       3.0 L26  W33  W28  W24
   13 Venkatesh, Suheesh        DiscMt       2.5 L21  W36  D25  W32
   14 Canavan, Kiernan          Nrthsd       2.0  L1  W43  W29  L11
   15 DeLeon, Jake              Nrthsd       2.0 W42   L9  W32   L6
   16 Fagan, Chloe              Nrthsd       2.0 W30  W40   L8   L4
   17 Fagan, Cyrus              Nrthsd       2.0  L8  W30  L27  W41
   18 Ford, Mianna              Nrthsd       2.0 L27  D41  D30  W38
   19 Geiseiman, Robbie         Nrthsd       2.0 L31  W42   L6  W40
   20 Kinser, Zachary           Nrthsd       2.0 W39   L8  W38  L10
   21 Lee,Bryce                 Nrthsd       2.0 W13   L3   L4  W35
   22 Linton,Kendra             Suffld       2.0 -B-  L32   L7  W36
   23 Mendis, Lankika           DiscMt       2.0  W4   W6   L3   L7
   24 Nutter, Jordan            Nrthsd       2.0 W37  W28   L2  L12
   25 Sears, Vincent            Nrthsd       2.0 W35   L2  D13  D34
   26 Wang, Henry               Nrthsd       2.0 W12  W27   L1   L3
   27 Whyde, Christine          Suffld       2.0 W18  L26  W17   L5
   28 Wooten, Brianna           Nrthsd       2.0 W34  L24  L12  W39
   29 Guappone, Isabella        Nrthsd       1.5 W41   L1  L14  D31
   30 Marmaduke, Zander         Suffld       1.5 L16  L17  D18  W42
   31 Mensch, Andy              Suffld       1.5 W19   L5  L10  D29
   32 Perry, Ty                 StJoCS       1.5 D33  W22  L15  L13
   33 Priest, Julianna          Nrthsd       1.5 D32  L12  W41  ---
   34 Whitmyer, Corvin          Straus       1.5 L28  L10  -B-  D25
   35 Anderson, Jared           AllncM       1.0 L25   L7  W37  L21
   36 Bell, Olivia              Nrthsd       1.0  L2  L13  W42  L22
   37 Chunat, Elijah            Nrthsd       1.0 L24  L38  L35  -B-
   38 Hatfield, Randell         Suffld       1.0  L5  W37  L20  L18
   39 Mandepudi, Shraddha       DiscMt       1.0 L20  L11  -X-  L28
   40 Slanina, Delaney          Suffld       1.0 W10  L16  L11  L19
   41 Kucalaba, Emma            Suffld       0.5 L29  D18  L33  L17
   42 Gruver, Jesse             StJoCS       0.0 L15  L19  L36  L30
   43 Piccari, Dominic          NCanto       0.0 ---  L14  -F-  ---


K-6 Non Rated Team

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 Nrthsd Northside Elementary, Alliance, (21)   9.0   22.5   20.0   64.5   25.0
  2 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (5)    8.5   28.5   23.0   74.5   35.0
  3 STEM   National Inventors Hall of Fame (2)    8.0   17.5   20.0   50.5   35.0
  4 FtIsla Fort Island, Copley, OH (2)            7.0   16.0   16.0   46.5   28.0
  5 Suffld Suffield Elemenatary (7)               5.5   24.0   14.5   58.0   15.5
  6 AllncM Alliance Middle School, Allianc (2)    4.0   13.5    7.0   35.5    9.0
  7 StJoCS St Joseph Catholic School, Rand (2)    1.5   14.5    5.0   33.0    5.0


K-2 Non Rated Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4
    1 Geletka, Jacob            DiscMt       4.0 W10  W14   W8   W4
    2 Lal, Krish                DiscMt       3.0  L4   W5  W17   W9
    3 McEvoy, Sean              Straus       3.0 W11   L6  W13   W7
    4 Williams, Trevor          Suffld       3.0  W2  W13  -X-   L1
    5 Green, Ryan               LakeCC       2.5 D16   L2  W10  W14
    6 AL-Amin, Aziekiel         DiscMt       2.0  W8   W3  -F-  ---
    7 Bagley, Saadhika          DiscMt       2.0 L15   W9  W14   L3
    8 Green, Riley              LakeCC       2.0  L6  W12   L1  -X-
    9 Parekh, Krish             DiscMt       2.0 W12   L7  W16   L2
   10 Hernandez, Matthew        Clear        1.5  L1  D16   L5  W17
   11 Hustead, Nicole           Clear        1.5  L3  D17  L12  -B-
   12 Magella, Jack             StJoCS       1.5  L9   L8  W11  D13
   13 Ramalingam, Aditi         DiscMt       1.5 W17   L4   L3  D12
   14 Hayberg, Trevor           CHCS         1.0 -B-   L1   L7   L5
   15 Linton, Kendra            Suffld       1.0  W7  ---  ---  ---
   16 Mugford, Logan            CHCS         1.0  D5  D10   L9  -F-
   17 Sabaugh, Tanner           LakeCC       0.5 L13  D11   L2  L10


K-2 Non Rated Team

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (6)    9.0   21.5   22.0   54.0   28.0
  2 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (3)    5.0   22.0    9.5   49.0    9.5
  3 Suffld Suffield Elemenatary (2)               4.0   10.5   12.0   25.5   13.0
  4 Clear  Clearmount Elementary, N. Canto (2)    3.0   13.5    4.0   31.0    3.0
  5 CHCS   Chapel Hill Christian School, A (2)    2.0   14.5    6.5   33.5    4.0